BULGARİSTAN D VİZESİ

bulgaristan-plovdiv-d-vizesi-bulgaristanbursakonsoloslugu-balkan-travel

Bulgaristan D Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan D vizesi, Bulgaristan’da 90 günden daha fazla kalmak isteyen kişilerin alması gereken uzun süreli bir konaklama vizesidir. Bu vizeye başvuranlar gerekli işlemleri gerçekleştirerek Bulgaristan’da 90 günden daha fazla kalma hakkı kazanır. Bulgaristan D vizesi için yapılması gereken koşullar, daha kısa bir süre için kullanılan C bulgaristan vizesi başvuralarından daha uzun süren bir başvuru seçeneğidir. Başvuran kişiler bu uzun ve zorlu süreci çok iyi planlamalı ve gereken bütün koşulları kusursuz ve eksiksiz bir şekilde yerine getirmeleri gereklidir. D tipi Bulgaristan vizesi kategorileri şu şekildedir;

  • Evlilik ve aile birleşimi
  • Eğitim
  • İlgili ülkede şirket sahibi olunması durumunda,
  • Ticari temsilcilik açma durumunda 
  • Oturumu olan kişilerin yakınları,
  • Emekliler,
  • Göçmen vatandaşlar,
  • Diplomatik görevlilerin eş ve çocukları da bu vize türüne başvurabilmektedir.

Bulgaristan D Vizesi İçin Gerekli Evraklar

D vizesinin başvuraları için hazırlanması gereken evraklar, başvuranların mesleki durumlarına ve Bulgaristan’da neden kalmak istediklerine göre değişkenlik gösterebilir. Yapılan başvurularda hazırlanan belgeler başvuran kişinin nre amaçla kalmak istediğine göre değişkenlik gösterir. Çalışma izni almak için D vizesi başvurusu yapan kişiler seyaht amaçlarını kapsayan çalışma belgelerini diğer belgeler ile sunması gerekir. Evlilik nedeniyle D Bulgaristan vizesi talep eden başvuranlar evlilik kayıt örneği, aile bireylerinden biri Bulgaristan vatandaşı olan kişiler için ise akrabalık ilişkilerini kanıtlayan vukuatlı nüfus kayıt örneği talep edilmektedir. Başvuran kişiler, işlemlerini gerçekleştirmek için konsolosluk birimine sunması gereken evrakların tercümesiniz ve tasik işlerini de yaparak başvurmalıdır.

Bulgaristan’da uzun süreli kalmak için D tipi Bulgaristan vizesine başvurusu yapacakların aşağıda belirtilen belgelere sahip olması gerekmektedir;

  • En az 2 yıl geçerliliği bulunan pasaport gereklidir.
  • Bulgaristan d vize başvuru formu gereklidir.
  • Sabıka kaydı gereklidir.
  • Konaklamaya ilişkin belgeler gereklidir.
  • Evlilik cüzdanı gereklidir.
  • Seyahat sağlık sigortası gereklidir.
  • Vukuatlı nüfus kağıt örneği gereklidir.
  • Davetiye veya oturma izni fotokopisi (Aile fertlerinden biri ya da yakını Bulgaristan vatandaşı ise) gereklidir.
  • Doğum tasdik belgesi gereklidir.
  • Görev dolayısıyla gidenler (gönderen ve kabul eden ülkenin yetkili makamları tarafından düzenlenmiş belge) gereklidir.
  • Ticari temsilcilik için Ticaret ve Sanayi Odası Tasdik Belgesi (Udostoverenie) gereklidir.
  • Erasmus sebebiyle giden kişiler erasmus kabul belgesi gereklidir.
  • Tedavi amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin ilgili sağlık kuruluşundan aldığı belge gereklidir.
  • Emekliler için emeklilik belgesi gereklidir.

Yukarıda belirtilmiş olan evraklar genel bilgilendirme içindir. Başvuran kişilerin seyahat amacına göre daga farklı evlarlar alması gerekebilir. Başvurunun yapılacağı konsolosluklar her zaman başvuran kişilerden ek evrak isteyebilir ve başvuru sahibiyle birebir görüşmek için çağırma hakkınada sahiptir.

Bulgaristan D Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Başvurul yapılırken konsoloslukların görev bölgelerine dikkat etmek gerekir. Türkiye’de olan Bulgaristan konsoloslukları İstanbul, Ankara,  Bursa ve Edirne’de bulunmaktadır. Başvuru yapmak isteten kişilerin konsoloslukların vize bölümünde bizzat kendileri bulunmalı ve belgelerini elden teslim etmesi gerekir. Başvurunun gerçekleştiği konsolosluk gerek duyarsa kişilerden duruma göre ek belge isteme hakkına sahiptir. Başvurandan istenilen evraklar en kısa sürede hazırlanıp konsolosluk vize birimine verilmelidir.

Varna

Bulgaristan D Vizesi Konsolosluk Görev Bölgeleri

Bulgaristan konsoloslukları Türkiye’de 4 farklı bölgede bulunmaktadır. Bu şehirler İstanbul, Ankara, Bursa ve edirnedir. Bulgaristan diplomatik temsilciliklerin yer aldığı görev bölgelerinde ikamet eden vatandaşlara hizmet vermektedirler. Bulgaristan için C tipi kısa süreli vize başvuralrında bizzat bulunmaya gerek duyulmaz iken uzun süreli D tipi Bulgaristan vize başvurularında başvurak kişinin bizzat diplomatik temsilciliklere gelmesi ve belgeleri elden teslim etmesi gerekmektedir. Bulgaristan konsoloslukları bazı durumlarda başvuru sürecinde başvuran kişilenden ek belge isteme hakkına sahiptir ve başvuranları bizzat görüşmek için çağırabilir.

Ankara Büyükelçiliği görev bölgesine giren şehirler; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Ankara, Amasya,  Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Bartın, Batman, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Niğde, Nevşehir,  Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Uşak Yozgat, Zonguldak.

İstanbul Başkonsololsuğunun görev bölgesine giren şehirler; Çanakkale, İstanbul, Sakarya ve çevre bölgelerdir.

Edirne Başkonsololsuğu görev bölgesine giren şehirler; Edirne Kırklareli, Tekirdağ ve çevre bölgelerdir.

Bursa Konsolosluğu görev bölgesine giren şehirler ise listedekilerin dışında kalan şehirlerdir.

Bulgaristan D Vize Başvuru Adımları

Başvuran kişilerin seyahat sebeplerine uygun belge listeleri hakkında detaylı bilgi edinmelidir.

  • Gerekli belgeler öğrenildikten sonra doğruı ve eksiksiz bir şekilde belgeler hazırlanmalı ve tercüme, tasdik ve gerekliyse apostil işlemleri tamamlanmalıdır.
  • Seyahatin nedenine uygun olarak hazırlanan belgeler ilgili konsolosluk birimine sunulmalıdır.
  • Gerekli prosedürler tamamlandığında başvurular ilgili herhangi bir eksiklik yok ise işlem süreci başlar ve yaklaşık 45 ile 60 gün gibi bir süreçte sonuç alınabilir.
  • Başvuru sürecinin sonunda olumlu sonuç alan başvuruların  D tipi Bulgaristan vizesi başvuru sahibinin pasaportuna işlenir.

D tipi Bulgaristan vizesi başvuruları konu ile ilgili konsolosluk birimine yapılır. Uzun süreli kalımlar için olan vize başvuraları uzun süren ve karışık bir takım vize prosedirlerini içinde barındırır. Bu yüzden D tipi bulgaristan vizesine başvuranların konu ile ilgili detaylı bilgi edinmesi gerekir. Belgelerin tercüme ve tasdik işlemleri için çok detaylı bir şekilde gerekli özen gösterilmelidir. Başvurduğunuz Bulgaristan vizesi için işlemler konsolosluk biriminizn istediği şekilde gerçekleşmediği sürece başvuru süreciniz uzamaktadır.

Bulgaristan D Vizesi Başvuru Formu

Bulgaristan için planlanmış olan seyahatlar 90 günlük süre zarfını aşıyor ise başvuru sahiplerinin D tipi Bulgaristan vizesi prosedürlerini yerine getirmesi gerekir. Uzun süreli konaklama amacı ile başvurulan bu vize türü ile başvuralarını tamamlamak isteyen kişiler D tipi Bulgaristan vizesi başvuru formunu doldurmaları gerekir. Başvuru formu D tipi Bulgaristan vize başvurusunda bulunan şahıslar için detaylı bilileri içeren tanıma amaçlı bir belgedir. Yapılmak istenilen bütün vize işlemlerinde Bu form mutlaka doldurulmalı ve belgeler ile birlikte teslim edilmelidir.

Başvuran kişilerin form için sunmuş olduğu bilgiler doğru ve en güncel bilgiler olması gerekmektedir. Eksik ya da hatalı yapılmış bilgiler Başvuru süresini olumsuz etkileyerek daha uzun sürmesine sebep olabilir. Başvuru formunda sizden talep edilen bilgiler eksiksiz doğru ve kusursuz olarak yazılması ve teslim edilmelidir.

Bulgaristan D Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

  • Form için sunulan bilgilerin seyahat sebebiyle aynı nedenleri içermesi gerekir. Bu sebeple seyahat sebebi belirlenmeden başvuru işlemleri başlatılmamalıdır.
  • Başvuru sahibinden yazılması istenen iletişim adresleri ve kimlik bilgileri doğru yazılmalıdır. Yazmış olduğunuz iletişim adreslerinin doğru ve güncel olması gerekmektedir.
  • Her başvuru sahibi formda doldurması belirtilen yerleri doğru bir şekilde doldurmalıdır. 
  • Seyahat sebepleri doğru bir şekilde belirtilmelidir. Yapılan herhangi bir hata vize sonuçlanma aşamasını da etkileyecektir.
  • Formun arka kısmında bulunan imza alanı mutlaka doldurulmalıdır. İmza atılmayan başvuru formları kesinlikle işleme alınmaz. Eğer başvuran kişi reşit değil ise imza bölümünü annesi ve babası doldurarak tamamlayabilir.