Bulgaristan Pasaportu Alım ve Yenileme işlemleri

bulgaristan bursa konsolosluğu
Sofya / Bulgaristan

BULGARİSTAN PASAPORTU alımı

Bulgaristan pasaportuna sahip olmak için başvuru üyelerini bazı şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyetinde ikametgâh eden Bulgaristan vatandaşları ve çeşitli diğer yollar ile Bulgaristan vatandaşlığı edinmiş bireyler Bulgaristan pasaportu başvurusu gerçekleştirebilir. Bulgaristan pasaportu sahibi olmak için bireyin o ülkede geçerli bir vatandaşlığı olması şarttır. Bulgaristan vatandaşı olmak için gereksinimleri tamamlayan bireyler Bulgaristan Liçna karta ve Bulgaristan pasaportu başvurusunda bulunabilirler.

Bulgaristan Pasaportu Nasıl Alınır?

bulgaristan bursa konsolosluğu
bulgaristan pasaportu

Bulgaristan pasaportuna sahip olmak için iki seçenek vardır;

  1. Pasaporta başvuracak kişi Türkiye’de dört ayrı şehirde bulunan diplomatik temsilcilikten birine başvuru gerçekleştirebilir.
  2. Pasaporta başvuracak kişi Bulgaristan’a giderek ilçe pasaport şubesinden başvuru yapabilir.

Bulgaristan pasaport başvurusu ilk kez yapılacaksa her iki durum içinde başvuru süreci uzun sürecektir. Fakat ikinci ve daha sonra ki başvurular için başvuru yapılan ülkeden ödenen harç ücretine bağlı olarak bir gün üç gün ya da bir ay içerisinde pasaport işlemleri tamamlanmaktadır.

Türkiye’de Bulgaristan Pasaportu Çıkarma

Bulgaristan pasaport başvurusu Türkiye’den yapıldığı zaman başvurular için ilk olarak uygun tarihe randevu alınması gerekmektedir. Randevu almak için uygun elektronik ortamda form doldurularak alınmaktadır. Zayavlenie isimli Bulgaristan başvuru formu doğru bilgiler ile tamamlandıktan sonra uygun olan saat seçilir.

Bulgaristan pasaportu başvurusu için randevular konsolosluk biriminin çalışma yoğunluğuna bağlı olarak üç hafta sonrasına da 2 ay sonrasına da verilebilmektedir. Verilen randevu ve gün saatinde kişi konsoloslukta tüm evrakları tam bir şekilde teslim eder. Başvuru sahibinin fotoğrafı çekilir. Parmak izi alınır ve elektronik imzası ile birlikte sisteme geçilir.

Gerekli tüm prosedürler yerine getirildikten sonra konsolosluk biriminden alınan fiş numarası ile takibi alınır. Bulgaristan pasaportu başvurusu Türkiye’den yapıldığı takdirde işlemler üç aya kadar sürmektedir.

Bulgaristan pasaportu başvuruları Bulgaristan’dan da yapılabilir. Bulgaristan’dan yapılan başvurularda kişi konsolosluktan pasavan başvurusu yaparak ilgili ülkeye gider. Gereken tüm evraklar ile ilçe pasaport şubesine başvuru gerçekleştirir. Fotoğraf çekimi ve parmak izi prosedürleri tamamlandığında geri dönüş beklemesi başlar.

Bulgaristan Pasaportu İçin Gerekli Evraklar

1)Başvuru için dilekçe(zayavlenie)

2)Bulgaristan doğum belgesi

3)Geçerli ya da süresi dolan pasaport/kimlik kartı/ehliyet

4)Konsolosluk ücreti yatırıldığına dair dekont

5)Güncel hali yansıtan fotoğraf

Bulgaristan pasaportu başvurusu için gerekli evraklara ek olarak diğer türden evraklarda sunulması gerekebilir. Başvuru yapılmadan önce gerekli konsolosluktan bilgi alınmalıdır. Evrakların güncelliği

Doğruluğu ve eksikliği dikkatlice kontrol edilmelidir.

Bulgaristan pasaportu başvurusu için tüm gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde evraklar gerekli konsolosluk birimine sunulur. Eğer ki başvuru yapan kişinin herhangi bir evrak eksiği var ise konsolosluk birimi yedi gün içerisinde bilgi verir. Daha sonra başvuru sahibinin evrakları tamamlaması için otuz gün süre verilir. Eğer başvuru yapan kişi otuz gün içerisinde eksik evrakları tamamlamaz ise başvuru iptal edilir.

Bulgaristan Konsolosluğunda Pasaport Sorgulama

Pasaport sorgulama sürecinde konsolosluk birimi size takip edebilmeniz için bir fiş numarası verir. Yaklaşık olarak 3 ay içerisinde başvurular sonuçlanmaktadır. Size verilen fiş numarası ile başvuru durumunuzu istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz. Pasaport işlemlerinde yaş farklılıklarına göre farklı prosedürler uygulanmaktadır. 14 yaşına kadar ilk defa çıkarılan pasaportlar ile ikinci ve üçüncü defa çıkarılan pasaportların fiyatları arasında farklılıklar vardır. Pasaport işlemlerinde yaş kriterlerine önem gösterilmektedir. 14 yaşından sonra pasaport başvurusunda bulunan kişiler için farklı belgeler ve ücret istenmektedir.

Pasaport başvurularını sorgulamak için konsolosluktan bilgi alınmalıdır. Konsolosluk size tercih ettiğiniz iletişim kanalı yoluyla ulaşır ve size sonuçları bu kanallar üzerinden aktarır. Başvurular genellikle 3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bazı farklı durumlarında bu süre daha uzun ya da daha kısa olabilmektedir.

Önemli!

Başvuru işlemleri sürecinde başvuru sahibi bizzat kendi konsoloslukta bulunmak zorundadır. 18 yaşından küçük olanlar için başvuru süresince ebeveynleri de eşlik etmelidir. Velinin kendi çocuğu için yapacağı başvuruların işleme alınabilmesi için noter onaylı vekâletname gerekmektedir. Eğer vekâletname yoksa mahkeme kararı olmak zorundadır. Kişinin ebeveynlerinden birisinin kayıp durumu var ise Bulgaristan mahkemesi tarafından bu kayıp durumunun konsolosluğa bildirilmesi gerekir. Eğer çocuğun babasının ölüm durumu veya kimliği belli değilse yalnızca annesiyle başvuru yapabilir.

Bulgaristan Pasaportunun Geçerli Olduğu Ülkeler Hangileridir?

2007 yılında Bulgaristan’ın Avrupa Birliğine kabul edilmesi ile birlikte Bulgaristan pasaportu olan kişi Avrupa vatandaşı sayılmaktadır. Böylelikle 27 Avrupa ülkesine vizesiz seyahat hakkı kazanmak demektir. Bulgaristan pasaportu olan kişilerin Bulgaristan Liçna kartına da sahip olmuş demektir. Liçna kartı Bulgaristan vatandaşları için Avrupa seyahati yapmaları için tek başına yeterlidir. Pasaport olmaksızın sadece bu kart ile seyahatlerini sürdürebilirler.

Vize gerektirmeyen AB Ülkeleri: Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Slovakya, Portekiz, Avusturya, Polonya, Slovenya, İspanya, İsveç.

1 Aralık 2017 tarihinden itibaren Kanada, Bulgaristan vatandaşlarına vize uygulamayacağını duyurmuştur. Sonuç olarak Bulgaristan vatandaşları Avrupa ülkeleri ve diğer sayılan ülkeler dışında Kanada’ya da vizesiz seyahat edebilme hakkına sahip olmuşlardır.

Vizesiz olarak sadece Bulgaristan pasaportuyla gidilebilecek ülkeler: Antiqua ve Barbuda, Ermenistan, Bahamalar, Barbados, Arjantin,  Belize, Brunei, Vatikan, Venezuela, (Turistik kart ile seyahat etmek hakkı vardır.) Vanuatu, Guatamala, Granada, Gürcistan (360 gün sınırında), Dominika, Dominik Cumhuriyeti (Turistik kart şartı ile 30 güne kadar), Ekvator (Yalnızca turistik geziler için ve 3 ay ile sınırlıdır.) , El Salvador, İsrail, Kiribati, Makao, Hong Kong, Kore, Kosova, Kosta Rika (30 güne kadar sınırlı), Kolombiya, Mariatus, Makedonya, Malezya, Maldivler (30 gün sınır.),  Fas, Marshall Adaları, Meksika, Moldova, Monako, Nikaragua, Yeni Zelanda, BAE, Filistin, Palau, Panama (30 gün.), Paraguay, Peru, Romanya, Samoa, San Marino, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Saint Kitts ve Nevis, Seyşeller, Singapur, Sırbistan, Tayvan, Doğu Timor, Tonga, Trinidad ve Tobago, Tuvalı, Tunus, Türkiye (30 gün), Ukrayna, Uruguay, Filipinler (30 gün), Finlandiya, Japonya, Honduras, Şili.

Bulgaristan Pasaportu Türkiye’de Nasıl Yenilenir?

Bireyin aldığı pasaport 5 yıllık pasaport süresi dolduğunda yenilenmesi gerekmektedir. Pasaport yenileme işlemleri Türkiye’den yapılmak isteniyorsa ilgili diplomatik temsilciliklere başvurulması gerekmektedir. Bulgaristan pasaportunun süresi dolduktan sonra kişi yenilemiyorsa veya eski belgeleri konsolosluk birimlerine teslim etmiyorsa cezai yaptırımlar uygulanır. Süresi geçen pasaportun teslim edilme süresi üç aydır. Verilen sürenin zaman aşımına uğraması halinde Bulgaristan Cumhuriyeti 50 Euro cezai işlem uygular. Üç aylık zaman dilimi sonrasında kişi hala eski evrakları teslim etmediyse bir yılın sonunda bu ceza miktarı artar. Bulgaristan pasaportunu yenilemek için gerekli konsolosluk biriminden randevu alınmalıdır. Sunulması gereken daha fazla belge olup olmadığı konsolosluk birimine sorularak teyit edilmelidir ve daha sonra başvuru işlemleri tamamlanır. Unutulan diğer bir bilgi ise yeni bir pasaport başvurusu için eski pasaport iade edilmelidir.

Bulgaristan Pasaportu Başvurusu

Bulgaristan Pasaportu yenileme için başvurular Türkiye içerisinde faaliyet gösteren Bulgaristan konsolosluklarından yapılmaktadır.