Bulgaristan Turist Vizesi

bulgaristan-d-vizesi-bulgaristanbursakonsoloslugu-balkan-travel

Ülkemizde Bulgaristan’a olan ilgi son yıllarda oldukça arttı. Bulgaristan tarihini, kültürünü ve geleneklerini öğrenmek veya eğlenmek için Bulgaristan’ı seyahat etmek isteyebilirsiniz.

Bulgaristan turist vizesi almak isteyen kişilerin bilmesi ve hazırlaması gereken bazı evraklar ve detaylar bulunmaktadır. Bulgaristan turist vizesi için gerekli evraklar Bulgaristan Konsolosluğu tarafından ve isteğe göre değişiklik gösterebilir. Bulgaristan diplomatik mensupları, Bulgaristan vizesi için gerekli olan evrakları düzenli olarak takip etmektedir. Başvurunun gerçekleştirileceği diplomatik misyona bağlı olarak evraklarda değişiklikler olabilir. Bulgaristan Turist Vizesi ile ilgili öğrenmek istediğiniz tüm detayları, yazımız üzerinden bulabilmeniz mümkündür.

Bulgaristan’a eğlence, av, tur, gezi ve benzeri sebeplerle kısa süreli seyahat etmek isteyen kişilerin, Bulgaristan turist vizesine başvurmaları gerekmektedir. Bulgaristan vizesi için turistlik amaçla gerçekleştirileceği belirlenen kısa sürelerde, Bulgaristan seyahatleri için yapılan vize başvuruları Bulgaristan konsolosluğu tarafından yetkilendirilen hizmet merkezleri(turizm acentaları) aracılığı ile Bulgaristan turist vize başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan turist vizesi kullanarak Bulgaristan’a gitmeyi düşünen kişilerin ilk önce turist vizesi başvurularını gerçekleştirmeleri ve yapacakları seyahatlerdeki gerçek amaçlarının turistlik olduğunu belgelemeleri gerekmektedir.

Sozopol

Bulgaristan turist vizesi, tek girişli olarak verilmektedir. Multi (Çoklu Giriş) Bulgaristan Vizesi de alabilmeniz mümkündür. Bulgaristan turist ve diğer tüm vizeleri sadece Bulgaristan Konsolosluğunun yetkili makamları tarafından yapılmakta ve onaylanmaktadır. Onaylanmış olan Bulgaristan turist vizesi, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize hizmet merkezine iade edilerek, vize’nin pasaport sahibi olan kişiye ulaştırılması sağlanır.

Önemli Bilgi

Bulgaristan turist vizesi onaylanmadan önce, Bulgaristan seyahati gerçekleştirmek isteyen kişilerin öncelikle, seyahat tarihindeki otel konfirmasyonlarını tamamlayarak başvuru yapmaları, vize onayı açısından oldukça önem taşımaktadır.

Bulgaristan konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş olan hizmet merkezlerinden bu konu ile ilgili bilgi alabilir ve ayrıca, seyahat planlarınız için otel konfirmasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport

Bulgaristan turist vizesi için yapılan başvurularda kullanılan pasaportlarda aranan özellikler;

 • Bulgaristan seyahatinden dönüş sonrasında en az 6 ay geçerlilik süresi aranmaktadır.
 • Pasaporta, vizenin basılabilmesi için en az 2 adet boş sayfaya sahip olmalıdır.
 • Pasaport’un, son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir.
 • Pasaport’un aslı ile birlikte kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfanın fotokopisi gerekmektedir.
 • Uzatılmış pasaportlar ve mavi (eski) pasaportlar, Bulgaristan turist vizesi için kabul edilmemektedir!

Önemli Bilgi

Son 5 yıl içerisinde yurtdışı seyahatlerine dair alınmış olan vizelerin sunulması, vize onay sürecini olumlu olarak etkiler.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan vize başvuru formu, Bulgaristan Konsolosluğunun vize başvurusu yapan kişinin kimliği ve seyahat planına ait detaylı bilgi almak amacıyla yetkili kişiler tarafından oluşturulmuştur.

 • Bulgaristan vize başvuru formu, vize başvurusunu yapan kişi tarafından eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurulmalı ve seyahat sebebini destekleyecek belgeler ile birbirini desteklemelidir.
 • Bulgaristan vize başvuru formu içerisinde, vize başvurusunu yapacak olan kişinin ıslak imzası ve başvuru tarihi bulunmalıdır.

Önemli Bilgi

Bulgaristan vize başvurusu yapacak olan kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda Bulgaristan vize başvuru formunda yer alan imza bölümü, ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır. Reşit olmamış kişi ebeveynlerden birinin koruması altında ise, bu gerekliliği gösteren belge eklenilmelidir.

Biometrik Fotoğraf

Bulgaristan vize başvurusu için son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. Bulgaristan vize başvurusunda kullanılacak olan biometrik fotoğraf’ın teknik özellikleri şu şekilde olmalıdır;

 • Fotoğraf, 0.12 ile 0.20aralıkta bir kalınlığa sahip olmalıdır.
 • Fotoğraf, düz bir yüzeye sahip mat materyal üzerine bastırılmalıdır.
 • Parlak veya raster kağıt üzerine basılmış olan fotoğraflar kabul edilmemektedir.
 • 35x45mm ölçülerinde ve fotoğraftaki yüzün yüksekliği, çenenin en alçak noktasından başın en üst noktasına (Saçta bu ölçüye dâhil) kadar, 25 ile 35mm arasında ve fotoğraf zemininin rengi açık gri olmalıdır.
 • Fotoğraf, yüzü gizleyecek herhangi bir aksesuar veya giysi içermemelidir.
 • Her iki kulak ve saçın 1cm’sinin görünmesi gerekmektedir. Bu şartlar ile birlikte başörtüsü kabul edilmektedir.
 • Dini sebepler haricinde şapka, bere, kasket ve benzeri aksesuarlar kullanılmamalıdır.

Aile Nüfus Kayıt Örneği

Bulgaristan Konsolosluğu, başvuru sahibinin Türkiye’de yaşayan ailesi ile olan bağlarını beyan eden belgeyi; güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini de içerecek şekilde görmelidir.

Bulgaristan Turist Vizesi Başvuru Dilekçesi

 • Bulgaristan Turistik Vizesi başvurularında sunulacak olan Bulgaristan turist vizesi için gerekli evraklar, Bulgaristan Konsolosluklarının ve Bulgaristan Büyükelçiliği’nin talep ettiği şekilde sıralanmalıdır.
 • Bulgaristan Turistik Vizesi talebi ile konsolosluğa hitaben yazılan Bulgaristan Turist Vizesi Başvuru Dilekçesi, içeriğinde oldukça açık ve net ifadeler içermelidir. Bulgaristan Vize Başvuru Formu bizzat başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Başvuru formun içerisinde, başvuru sahibinin iletişim bilgileri yer almalıdır.
 • Bulgaristan vizesi başvuru işlemleri için ibraz edilen resmi belgeler, son 30 gün içerisinde temin edilmiş olmalıdır.

Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan Konsolosluğu, Turist vize başvuru sahibinin Bulgaristan seyahatinin masraflarını karşılayacak yeterli maddi imkâna sahip olduğuna dair belgeleri; şahsi banka hesabında TL/EURO veya USD karşılığı olacak şekilde görmelidir.

Banka Hesap Cüzdanı 

 • Bulgaristan vize başvurusunda sunulan banka hesaplarında, Bulgaristan’da kalınacak her gün için gerekecek olan masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiye gösterilmelidir.
 • Turist vizesi başvurusunda bulunan kişiler banka hesapları içerisinde gösterdikleri paranın kaynağını, belgeler içerisinde sunmalıdır.
 • Bulgaristan vize başvurusunda sunulan Banka Hesap Cüzdanı son 15 gün içerisinde alınmış olmalıdır.
 • Başvuruda bulunan kişiler, şirket sahibi ise, imza sirküleri ile birlikte şirket banka hesabını gösterebilirler.
 • Bulgaristan vize başvurusunda gösterilen banka hesaplarında ne kadar yüksek meblağlarda hareket olsa da, hesabın yalnızca en son bakiyesine bakılır. Hesaptaki mevcut bakiyenin seyahat masraflarını karşılayacak miktarda olması gereklidir.
 • Bulgaristan vize işlemleri için kullanılacak banka hesap cüzdanının internet çıktısı kabul edilmemekle birlikte olup banka hesap cüzdanı veya bankadan alınmış ıslak imzalı ve bankanın imza sirküsünün yer aldığı evrakları, Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği talep edebilmektedir.

Önemli Bilgi

Bulgaristan’a 2 gün süreliğine seyahat edecek olan kişinin banka hesabında 200 Euro ile başvuru yapmaması önerilir. Bulgaristan vize başvurusunda bulunacak olan kişi adına, varsa tapu, araç ruhsatı, kredi kartı slipleri ve kira gelirleri vize başvuru dosyasında kullanılabilir.

Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

Bulgaristan Turist Vizesi başvuru işlemlerinde bulunacak olan kişilerin, bağlı bulundukları Kurum veya Şirkette çalıştıklarını gösteren resmi belgeler mutlaka sunulmalıdır.

 • Başvuracak Olan Kişi Çalışan İse; Kurum veya Şirket İzin Onay Belgesi, çalışanın ne zaman çalışmaya başladığı, maaşını, pozisyonunu, izinli olduğu tarihleri ve işe devam taahhüdünü içermelidir. Belgede, kurum veya şirketin tüm iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonunu, imzası ve kaşesi ile birlikte hazırlanmalıdır. Varsa, bağlı bulunduğu kurumdan Görev Kimlik Kartının aslı gerekmektedir.
 • Başvuracak Olan Kişi Şirket Sahibi İse; Şirketin ticaret odası kayıt bilgileri, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesinin kopyası ve vergi levhası gerekmektedir.
 • Başvuracak Olan Kişi Öğrenci İse; Güncel tarihli Öğrenci Belgesinin aslı. Seyahatine Sponsor olacak olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir dilekçe mutlaka alınmalıdır. Öğrenciye Sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye mutlaka eklenmelidir. Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Tam tekmili vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
 • Başvuracak Olan Kişi Öğrenci Ve Reşit Değilse; Anne ve babadan noter tasdikli izin belgesi, ebeveynlerden herhangi birisi çocuğa refakat ediyor olsa da hazırlanmalıdır.
 • Başvuracak Olan Kişi Çiftçi İse; Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş olan Çiftçi Belgesi gerekmektedir.
 • Başvuracak Olan Kişi Avukat, Doktor, Eczacı, Diş Hekimi veya Mühendis İse; Mesleği ile ilgili Oda Kaydı veya Meslek Kimlik Kartı gerekmektedir.

Başvuranın Veya Sponsorun Bağlı Olmuş Olduğu Şirketin Resmi Kimliğini Gösteren Belgeler

 • Faaliyet Belgesi: 3 aydan daha eski tarihli belgeler kabul edilmemektedir.
 • Ticaret Sicil Gazete Fotokopisi: Turist vize başvurusunda bulunacak olan başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve unvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir.
 • İmza Sirküleri Fotokopisi: Bulgaristan turist vize başvurusunda bulunan kişinin, çalıştığı şirkette imza yetkisi olan kişilerin ibraz edildiği bu evrakın sunulması zorunludur.
 • Vergi Levhası: Şirketin en son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak gerekmektedir.

Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Vize başvuru sahiplerinin Bulgaristan’a ulaşım ve konaklamaya ilişkin rezervasyon bilgileri; Uçak bileti rezervasyonu ve gidiş dönüş bilet rezervasyonu; seyahat tarihlerini desteklemesi tavsiye edilmektedir. 

 • Turist Vizesi İçin Otel Rezervasyonu; Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği,  vize başvurusunda sunulacak olan otel rezervasyonlarının konfirme edilmiş olmasını talep etmektedir ve vize başvuru işlemlerini değerlendirme sürecinde söz konusu otelleri arayarak rezervasyonları teyit etmektedir. İnternet aracılığı ile yapılmış olan geçici veya göstermelik otel rezervasyonları tespit edildiği takdirde, yapılan vize başvurusunun reddedilme olasılığı vardır.
 • Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası; Bulgaristan Turist Vize başvurusunda bulunacak olan kişiler, seyahat sağlık sigortalarını talep ettikleri Bulgaristan vize süresinden daha uzun bir dönemi kapsayacak şekilde yaptırmalıdır.

Bulgaristan Turist Vizesi İle İlgili Uyarılar

 • Bulgaristan’a araç ile seyahat edilmesi durumunda, yeşil sigorta mutlaka yaptırılmalıdır ve aracı kullanacak kişi beynelmilel ehliyete sahip olması gerekmektedir. 
 • Bulgaristan Konsolosluğu, Turistik vize başvurularında 18 yaşından küçük olan çocuklar için anne ve babası ile beraber yolculuk yapsa bile muvafakatname istenmektedir. Çocuğun ebeveynleri boşanmışlar ise boşanma kararı ve boşanma kararında ebeveynlerinden birinin yılda 1 gün bile çocuğu görme hakkı var ise muvafakatı olmadan vize alması mümkün değildir. Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçilik tarafından alınan bilgiler doğrultusunda, Bulgaristan turist vizesi için gerekli evrakları prosedüre uygun olarak hazırlandığı takdirde, 1 haftada sonuç alınabilmektedir. Ancak Bulgaristan Konsolosluğunun yoğun olduğu dönemler veya tatil sebebiyle kapalı olduğu durumlarda vize başvuru süreci uzayabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgilerin, başvurudan önce Bulgaristan Konsolosluğundan alınması tavsiye edilir.
 • Türkiye’de oturum izni sahibi yabancı ülke vatandaşları Türkiye’den yapacakları Bulgaristan vize başvurularını doğrudan Bulgaristan Konsolosluğu’na veya Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yapabilirler.
 • Bulgaristan vize başvuruları konusunda yetkili makamlar; Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğu’dur. Bulgaristan Turist Vize başvurularında destek alınan aracı kurumların Bulgaristan turist vizesine ilişkin kararlar üzerinde herhangi hiçbir yetkisi bulunmamaktadır.
 • Bulgaristan turist vizesi almış olmak, Bulgaristan’a kesin giriş yapabilme garantisi vermemektedir. Bulgaristan sınır girişlerinde memur ve polis olan kişilerin, ülke girişine izin vermeme yetkisi bulunmaktadır.
 • Bulgaristan Turist Vizesi ile Bulgaristan hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken geçerli Otel rezervasyonu, Seyahat Sağlık Sigortası ve seyahat harcamalarının nasıl karşılanacağı tarafınıza sorulabilir ve sunulan otel rezervasyonu teyit edilmek istenebilir. Bu nedenle Bulgaristan’a giriş yapacak kişilerin, söz konusu belgelerin birer kopyasını yanında taşımaları önemlidir.

Bulgaristan Konsolosluğu Turist Vize Çıkış Süresi

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği, kısa süreli vize başvurularını ortalama olarak 5 ile 10 iş günü arasında sonuçlandırmaktadır. Ancak, konsolosluğun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağının garantisi olmamakla birlikte bu konuda tek yetkili kurumun Bulgaristan Konsolosluğu olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla bazı durumlarda Bulgaristan vize işlemleri için öngörülen sürenin uzatılması veya kısaltılması söz konusu olabilir.

Ayrıca Bulgaristan Turist Vize başvurularının konsolosluk tarafından reddedilmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu durumlar nedeniyle, Bulgaristan turist vize başvurusunda bulunan kişiler, seyahat planlamalarını vizeleri sonuçlandıktan sonra yapması tavsiye edilir. Önceden uçak bileti almanın ya da ödemesi yapılmış otel rezervasyonlarının turist vize işlemleri konusunda herhangi bir etkisinin olmadığı unutulmamalıdır. Yapacağınız tüm masraflar, olumsuz bir vize sonucu durumunda hiç olabilir.

Bulgaristan Turist Vizesinin Süresini Düzenletmek

Bulgaristan Konsolosluğu tarafından verilmiş olan turist vizenin süresini, planlanan Bulgaristan seyahatinden daha kısa olması ya da vize başvurusunda sunulan otel rezervasyonu, uçak bileti ve vize başvuru formunda yer alan tarihlerin uyuşmaması durumunda, Bulgaristan Konsolosluğu’na, Bulgaristan Büyükelçiliği’ne veya Vize Başvuru Merkezi’ne sürenin düzeltilmesi talebi ile başvuru yapılabilir. Vize başvuru merkezi yalnızca, vize başvuru sahibinin süre düzenleme talebini Bulgaristan Konsolosluğuna iletme işlemini yapabilir.

Bulgaristan Vize Reddi Durumunda Ne Olmaktadır?

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği, reddedilmiş vizelerin harç bedellerini iade etmemektedir. Banka’ya yatırılan turist vizesi harç bedeli tek kullanımlıktır. Bu ücretin geri iadesi talep edilemez. Vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iade edilmesi söz konusu değildir.

Bulgaristan vizesine yapılan her başvuru için yeniden evrak hazırlanması ve yeniden harç yatırılması gerekmektedir. Daha önce Bulgaristan vizesi almış olmanın bu vizenin tekrar alınabileceği anlamına gelmediği gibi karar merciinin her koşulda Bulgaristan Konsolosluğu olduğu unutulmamalıdır.

Bulgaristan Turist Vizesi Genel Bilgilendirme

 • Tek girişli olan Bulgaristan Turist Vizesi, ülkeye yalnızca (1) bir defa giriş ve çıkış yapılarak seyahat edileceği anlamı taşırken, Çok girişli, Multi Bulgaristan Vizesi ise ülkeye birden çok giriş ve çıkışın yapılabileceği anlamına gelir. Bulgaristan’a birden fazla giriş yapılması planlanan seyahatler için çok girişli Multi Bulgaristan Vizesine sahip olmak çok daha uygundur. 
 • Türkiye’de oturum izni sahibi olan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan ülke vatandaşları, vatandaşı oldukları ülkenin biometrik pasaportuna sahip olmaları halinde Bulgaristan Turist Vizesi işlemlerine tabi tutulmamaktadırlar.
 • Bulgaristan’a Turistik seyahatte bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları (Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport) hamili kişileri, Turist Vizesi için başvuru yapmak zorunda değildir.
 • Bulgaristan Cumhuriyeti 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren, Avrupa Birliği tam üyesidir. Dolayısıyla Bulgaristan Pasaportu sahibi kişiler AB ülkelerine vizesiz olacak şekilde seyahat edebilmektedir. Ancak Bulgaristan henüz Schengen üyesi ülkeler arasında yer almadığından dolayı, Bulgaristan Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler sadece Bulgaristan’a seyahat edebileceklerdir. Diğer taraftan, Schengen vizesine sahip olan kişiler Bulgaristan’a vizesiz olacak şekilde seyahat edebilmektedir.
 • Turist vize için başvuruda bulunacak olan kişilerin, vize işlemlerinde kullanılacak Bulgaristan turist vizesi için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru olacak şekilde temin ederek, vize başvurusu esnasında Bulgaristan Konsolosluğu veya Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştirebilir. Gerekli olan belgeler, Vize Merkezi tarafından karar aşaması için Bulgaristan Konsolosluğu’na ve/veya Bulgaristan Büyükelçiliği’ne sunulmaktadır. Seyahat ve vize ile ilgili tek karar, mercii Bulgaristan Konsoloslukları ve Bulgaristan Büyükelçiliğidir.
 • Bulgaristan turist vizesi için gerekli evraklara ait detaylarla ilgili Bulgaristan Konsolosluğu vize bölümüyle iletişime geçilerek bilgilerin teyit edilmesi tavsiye edilmektedir.

Bulgaristan Turist Vize İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan Turist Vize Başvurusu İçin Otel Rezervasyonumu Parasını Ödemeden Göstermelik Olarak Yapıp, İptal Ettim. Konsolosluk Buna İzin Verir Mi?

Bulgaristan Konsolosluğu’na gerçek olmayan belgeler ile başvuru yapmanız durumunda vizeniz reddedilebilir. Kalacağınızı beyan ettiğiniz otelde kalmadığınız takdirde, yalan beyandan dolayı uzun süre Bulgaristan vizesi alamayabilirsiniz.

Bulgaristan’a Schengen Vizesi İle Giriş Yapabilir Miyiz?

Bulgaristan Avrupa birliği ülkesi olmasına karşın, Schengen Bölgesi’ne üye değildir. Schengen vizesi ile Bulgaristan’a gidilebilir. Fakat Bulgaristan vizesini kullanarak Schengen ülkelerine seyahat edilemez. Bulgaristan vizesi ile sadece Bulgaristan sınırlarında seyahat edilebilir. Schengen kuralları uyarınca, Schengen vizesi ile yapılacak seyahatler, vizesine sahip olunan Schengen ülkesinden başlamak zorundadır. Bu kurala uyan kişiler Schengen vizesi ile Bulgaristan’a turistik, ticari ya da transit seyahatte bulunabilir ve geçerli Schengen vizesinin süresi kadar konaklama yapabilir.

Bulgaristan Turist Vizesi Schengen Vizesi Midir?

Bulgaristan Konsolosluğu üzerinden almış olduğunuz turist vizesi ile Schengen ülkelerine gidemezsiniz. Bulgar vizesi Schengen vizesi değildir. Geçerli Schengen vizesi ile Bulgaristan’a seyahat edilebilir. Ancak, Schengen kuralları uyarınca; Schengen vizesi sahibi olan kişiler seyahatlerini, vizesine sahip oldukları Schengen ülkesinden başlatmalıdır. Schengen vizesinin Schengen kurallarına uygun kullanılmaması, daha sonra yapılacak olan Schengen vizesi başvurularında problem yaşanmasına sebep olabilir. 

Acil Bulgaristan Turist Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Bulgaristan Konsolosluğu, vize çıkış süresini ortalama (1) bir hafta olarak vermektedir. Ancak, vize çıkış süresi, başvurunun niteliğine göre değişebildiğinden dolayı bu bilginin Bulgaristan Konsoloslukları tarafından teyit edilmesi gerekmektedir.

Bulgaristan Turistik Vizesi Çok Girişli midir? Uzun Süreli Olarak Turist Vizesi Alabilir Miyiz?

Bulgaristan Turist Vizesi tek girişli bir vizedir. Vizenin Süresi, vize başvuru sırasında beyan ettiğiniz otel rezervasyonu kadardır, 15 günü geçemez. Daha uzun süreli vize başvurusunda bulunduğunuz takdirde sebebi istenmektedir. Bulgaristan turist vizesi, Sağlık turlarında uzun süreli verilir. Bu durumda vizenizin süresi  60 ile 90 gün aralığında olabilir. Sağlık turları, sağlık merkezindeki doktor tarafından davetiye var ise değerlendirilebilir. Bazı durumlarda Bulgaristan turist vizesi, çift girişli verilebilmektedir. Çift girişli Bulgaristan vize alabilmeniz için tur programınızı yazarak başvuru sırasında görevli Bulgaristan Konsolosundan ricada bulunabilirsiniz.

Bulgaristan Av Turizmi İçin Gerekli Vizeyi Nasıl Alabiliriz?

Bulgaristan Konsolosluğu’nun vermiş olduğu Bulgaristan Turist Vizesi ile Av Turizminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlk Defa Bulgaristan Vizesi Başvurusunda Bulunacağım, En Fazla Kaç Günlük Bulgaristan Vizesi Alabilirim?

Bulgaristan Vizesi için gerçekleştireceğiniz ilk vize başvurusu, uzun süreli bir Bulgaristan vizesinin verilip verilmeyeceği, Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenir. Ancak, Bulgaristan Konsolosluk kaynaklarından alınan bilgilere göre, ilk Bulgaristan vize başvurusunda uzun süreli vize alınması pek mümkün görünmemektedir. Geçerli ve makul bir gerekçeniz olmadığı sürece Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan otel rezervasyonlarınızı göz önünde bulunduracak ve otel rezervasyon süresine göre vize verecektir.

Bulgaristan Vizesi İçin Pasaport Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Bulgaristan vize işlemleri için kullanacak olduğunuz pasaportunuzun süresi, Bulgaristan seyahati, sona eriş tarihi itibari ile en az 6 ay geçerlilik süresi bulunmalıdır.

Geçerli Bulgaristan Vizesi Olan Pasaportumu Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportunuzun herhangi bir sebepten dolayı kaybolması durumunda, mevcut vizenizden hiçbir şekilde yararlanamazsınız. Bu durumda, yeni bir pasaport ve yeni bir vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.