Bulgaristan Vatandaşının Aile Oturumu

bulgaristan-vatandasligi-aile-oturumu-alma-bulgaristanbursakonsoloslugu-balkan-travel

Bulgaristan Aile Birleşimi Yoluyla Oturum İzni Almak İçin Gerekli Olan Evraklar

  • Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş Bulgaristan vizesi başvuru formu gereklidir.
  • Eşinizin Apostilli sabık kaydı gereklidir.
  • Arkası beyaz renk olacak şekilde 2 adet biometrik fotoğraf (35x45mm Ölçülerinde) gereklidir.
  • Vukuatlı nüfus kaydı örneği gereklidir.
  • Oturumunuzun fotokopisi gereklidir.
  • Oturduğunuz evin kira kontratı gereklidir.
  • Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu (En az 2 yıl geçerlilik süresi olmalıdır.) gereklidir.
  • Bulgaristan’da olan bir bankada ki banka hesabınızın fotokopisi (Banka hesabınızda 4.600 Bulgaristan Levası veya 2.400 Euro bulunmalıdır.) gereklidir.
  • Sizin tarafınızdan oluşturulmuş, Bulgaristan’da açık adresi belirtilmiş evde aile ferdinizin sizinle oturacağına dair ve orada tüm masraflarının sizin tarafınızdan karşılanacağına dair Bulgaristan noterlerinden tasdikli taahhütname (Deklaratsiya) gereklidir.

Önemli Bilgi

Lütfen gerekli tüm evrakların listesini, Bulgaristan Konsolosluğu ile iletişime geçerek mutlaka teyit ediniz. Evrakların gereklilikleri dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

Bulgaristan Vatandaşının Aile Oturumu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu İnternet Sitesinin Bulgaristan Konsolosluğu İnternet Sitesi İle Bir Bağı Var Mı?

Burada yer alan tüm Bulgaristan Vatandaşının Aile Oturumu ile ilgili bilgiler, Bulgaristan Konsolosluğuna dayalı olacak şekilde toplanmış ve sizlere tarafsız olarak sağlanmıştır. Bu internet sitesinin, resmi Bulgaristan Konsolosluğu ile alakalı herhangi bir bağı bulunmaktadır. Sitemiz içerisinde yer alan tüm bilgiler, yardımcı içerik amacıyla yazılmıştır ve zaman içerisinde değişiklik göstererek geçerliliğini yitirebilir. Bu yüzden burada yer alan bilgilerin geçerlilik tarihinden mutlaka emin olun.

Eşime ve Çocuğuma Oturum İzni Çıkarttırmak İstiyorum. Başvuru Yapmam Gereken Bulgaristan Vize Türü Hangisidir?

Eşiniz veya çocuğunuzun başvurması gereken Bulgaristan vize türü D vizesidir. Bulgaristan D türü vizeler, uzun süreli oturum izinlerini kapsamaktadır ve Bulgaristan Aile Vizesi de bu vize türünün içerisinde yer almaktadır.

Bulgaristan D Vizesi Ortalama Olarak Kaç Günde Çıkmaktadır?

Bulgaristan D vizesi, ortalama olarak 45 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu bilgi Bulgaristan Konsolosluğu tarafından teyit edilmelidir. Bulgaristan D vizesinin başvuruları esnasında kullanılan evrakların, ilgili makamlar tarafından onaylanması ve işlemler esnasında bir aksilik olmaması için bu süre yeterli olmaktadır. Ancak bu süreç, Bulgaristan Konsolosluğunun yetkisi dâhilindedir.

Bulgaristan Aile Birleşimi İşlemlerinde Yapılması Gereken Taahhütnameler Nelerdir?

Bulgaristan aile birleşimi işlemleri için verilen taahhütnamelerin, Bulgaristan Konsolosluğunun bu vizeyle ilgili kararlarına göre Bulgaristan’da noter tasdikli olması şartı aranmaktadır. Bulgaristan vatandaşı olan eş, Türk eşinin Bulgaristan’daki tüm masraflarını ve ikamet edilecek olan adresi bildiren taahhütname vermesi gerekmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu gerektiği durumlarda ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Ayrıca evliliği formalite nedeniyle olmadığını ispat edebilecekleri yani evliliği sahte olmadığını ve birlikte yaşadıklarına dair taahhütnamenin verilmesi gerekmektedir.

Bulgaristan Vatandaşıyım, Eşime Oturum İzni Alırken Hangi Başvuru Formuyla Başvurmalıyım?

Bulgaristan Konsolosluğu, başvuru formunun Bulgarca olmasını veya Bulgarca tercümesi yapılıp Dışişleri Bakanlığından onayını talep etmektedir. Bulgaristan’daki nüfus Müdürlüğü’nden Evlilik Kayıt Örneği (Form B) alıp, belgeyi ikamet ettiğiniz il veya ilçenin valiliğinden veya kaymakamlığından apostilletmeniz gerekecektir. Evrakların noter tasdikli olması da ayrıca talep edilmektedir. Bu konuda istenen şartlar, döneme bağlı değişebildiğinden dolayı işlemlere başlamadan önce Bulgaristan Konsolosluğundan lütfen bilgi alınız.

Bulgaristan Vatandaşıyım, Çocuğuma Oturum İzni Alırken Hangi Formla Başvurmalıyım?

Doğum kayıt belgesinin (Form A) alınması, ikamet edilen yerdeki valilik veya kaymakamlık tarafından apostilletip, noter onaylı olacak şekilde tercümesinin Bulgaristan Dışişleri Bakanlığına onaylatılması gerekmektedir.

Başvuru İçin Önce Nereye Gitmeliyim?

Bulgaristan D vizesi İşlemlerine başlamanız için, ilk önce yabancılar şubesine gitmeniz gerekmektedir. Aldığınız onay yazısı ile başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir.