Bulgaristan Vize Randevu

bulgaristan-vize-randevu-alimi-bulgaristanbursakonsoloslugu-basvuru-balkan-travel

Bulgaristan vize randevusu alacak olan kişilerin bu bilgilere göz atması, Bulgaristan Vize Randevusu yapacağı zaman yardımcı olabilir. Bulgaristan vize randevusu alınmaz ve başvuru işlemleri Bulgaristan Konsolosluklarının ve başvuru merkezlerinin çalışma saatleri içerisinde yapılır. Bulgaristan Konsolosluğunun yoğunluğuna göre, Bulgaristan vize randevusu alacak olan kişi/kişiler direkt olarak başvuru merkezine yönlendirilir. Kişinin yapmış olduğu başvuru, başvuru merkezleri tarafından Bulgaristan Konsolosluğuna iletilir.

Konsolosluklar, Bulgaristan vize randevusu alınmadan önce hafta içi her gün sabah 09:00 ile öğlen 12:00 saatleri arasında olacak şekilde başvuruları kabul etmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğuna yapılan başvurunun sonuçlanma sürecinin hızlılığı, yoğunluğa göre değişkenlik gösterebilmektedir. Başvuruların işlem sonuçları ise ortalama olarak 7 gün içerisinde olumlu veya olumsuz şekilde yanıt vermektedir. Belirtilerin başvuru sürelerinin hafta sonu, resmi veya bayram tatiline denk gelmesi, bu süreci birkaç gün uzatabilir.

Planlarınızı sıkıntıya sokmamak veya tarih konusunda sorun yaşamamak için, Bulgaristan vize başvurularının 10 gün önceden yapılması önerilmektedir. İşlemlerin yoğunluğuna, aksaklıklara ve benzeri olabilecek her türlü sorun için tedbir alarak hareket etmek en iyisi olacaktır.

Bulgaristan Konsolosluğu Nerelerde Bulunmaktadır?

  • İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu
  • Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği
  • Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu
  • Bursa Bulgaristan Konsolosluğu

Bulgaristan vize randevusu 2020 yılında alınmasına gerek kalmaksızın, C vize başvuruları yetkili Bulgaristan Vize Merkezinden gerçekleştirilebilir. Zaman kayıplarını önlemek ve seyahatlerinize kısa süre önce başlayabilmek açısından başvurunuzu yetkili vize başvuru merkezlerinden gerçekleştirmeniz önerilmektedir. Başvuru merkezine Bulgaristan vizesi için gerekli olan evraklar, Bulgaristan yetkili başvuru merkezine posta yolu ile iletilebilir. Bulgaristan Konsolosluklarına şahsen başvuru yapmak isteyen kişilerin, gerekli olan evraklarını Bulgaristan Konsolosluk ofisine kendisi olarak iletmesi gerekmektedir.

Bulgaristan D Vize Randevu

Bulgaristan ile ilgili en çok tercih edilen vize türü Bulgaristan D Vizesidir. Bulgaristan D Vizesi, oturum vizesi anlamına da gelmektedir. Bulgaristan’ın diğer vizelerine nazaran, işlemler ve evraklar daha fazla uğraştırmaktadır. Bulgaristan D vizesi için istenen evraklar, diğer Bulgaristan vizelerine göre çok daha fazladır.

Bulgaristan D Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Başvurul yapılırken konsoloslukların görev bölgelerine dikkat etmek gerekir. Türkiye’de olan Bulgaristan konsoloslukları İstanbul, Ankara,  Bursa ve Edirne’de bulunmaktadır. Başvuru yapmak isteten kişilerin konsoloslukların vize bölümünde bizzat kendileri bulunmalı ve belgelerini elden teslim etmesi gerekir. Başvurunun gerçekleştiği konsolosluk gerek duyarsa kişilerden duruma göre ek belge isteme hakkına sahiptir. Başvurandan istenilen evraklar en kısa sürede hazırlanıp konsolosluk vize birimine verilmelidir.

Bulgaristan Pasaportu Randevu

Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsoloslukları (Kırmızı Renk) Bulgaristan pasaportu randevusu, çevrimiçi randevu sistemi üzerinden alınabilmektedir. Pasaport randevusu yapacak olan kişi tarafından şahsen alınmalıdır. Bulgaristan pasaportları için hizmet veren ilçeler, İstanbul, Edirne ve Bursa Bulgaristan Konsoloslukları ya da Bulgaristan Büyükelçilikleridir.